ARTA Records - ARTA Music cz en

PROSINEC LISTOPAD ŘÍJEN ZÁŘÍ SRPEN ČERVEN KVĚTEN DUBEN BŘEZEN ÚNOR LEDEN 2011


MUSICAE FONS AURENS
České varhanní koncerty 18. století
F10191     8595017419126

Karel Blažej Kopřiva: Concerto in Dis, Preludium a fugy
Jan Václav Stamic: Concerto in F
Jan Křtitel Vaňhal: Concerto in F

Jaroslav Tůma - varhany, regál
Hipocondria Ensemble

více informací


JOSEF VEJVODA TRIO – THE AFFINITY
F10194     8595017419423

Kryštof Marek: klavír
Ondřej Štajnochr: kontrabas
Josef Vejvoda: bicí nástroje

více informací


PAOLO FRESU – MISTICO MEDITERRANEO
ECM2203     602527456218

Paolo Fresu: trubka, křídlovka
Daniele di Bonaventura: bandoneon
A Filetta: hlasy

Korsické skicy: zářivá lyrická trubka Paola Fresu plachtí nad mešními hlasy A Filetty – zpěváky, kteří mj. ctí tradici korsické polyfonie. Starobylé i experimentální se bez problémů mísí v nahraných kompozicích, z části napsaných zakládajícím členem ansámblu Jean-Claude Acquavivou, jež po více než 30 let soubor vede. Italský bandoneonista,  inovátor Daniele di Bonaventura se podílí na nové hudbě, imaginativních sólech, duetech s Fres(o)u, a s téměř orchestrálním citem zaobaluje hlasy i trubku. Českým posluchačům je Bonaventura již známý nejen díky svému hostování na "Universal Syncopation II" Miroslava Vitouše, ale především díky své spolupráci s jiným českým basistou Tomášem Liškou, který si jej přizval k natáčení svého jemného, akustického alba "Invisible World".

more info   ECM player     review All About Jazz


VALLON, MORET, ROHRER – RRUGA
ECM2185     602527493503

Colin Vallon: klavír, Patrice Moret: kontrabas, Samuel Rohrer: bicí nástroje

“Rruga”, znamenající v albánštině ‘dráha’, ‘cesta’ či ‘putování’, je asociativní název ECM debutu tria pianisty Colina Vallona, basisty Patrice Moreta a bubeníka Samuela Rohrera (toho jsme již dříve slyšeli na ECM nahrávkách "April" švýcarsko holandské zpěvačky Susanne Abbuehl a "Currents" kvarteta Wolferta Brederodeho). Dráha jejich společného tria začla po samostatných zkušenostech na švýcarské jazzové scéně před pěti lety a záhy vyrostla v jednu z nejslibnějších evropských kapel, tvarující robustní a osobní hudbu, inspirovanou písněmi, zpěváky a hudební kulturou euroasijského regionu Caucasus stejně jako jazzovou tradicí. Hudba tria je tvořena, aranžována a rozvíjena kolektivně.

more info   ECM player


BJØRNSTAD, HENRYSON – NIGHT SONG
ECM2108     602527095790

Ketil Bjørnstad: klavír, Svante Henryson: violoncello

Ketil Bjørnstad se vrací k duu klavír/violoncello, obsazení, jež definuje jeho dvě nejzamilovanější alba "The River" (1996) a "Epigraphs" (1998) s Davidem Darlingem. Tato jeho nová spolupráce se Svante Henrysonem ovšem vypráví jiný příběh. Jako violoncellista Henryson momentálně hraje v duu a triu s vybraným klasickými hudebníky, mj. také s mezzosopranistkou Anne Sofie von Otter. ECM posluchači jej poprvé uslyšeli jako člena Balkeho Magnetic North Orchestra na projektu "Kyanos" (2001). V souvislosti s jazzovou hudbou hrál v různých formacích s Tordem Gustavsenem, Marilyn Mazur, Nilsem Petterem Molvaerem, Arildem Andersenem a dalšími. Spolupracoval ovšem také s Elvisem Costellem. Ve stručnosti je Henryson všestranným umělcem podobně jako samotný Bjørnstad. Hudba, kterou spolu vytvářejí – atmosférická, temně barevná, melancholického temperamentu – je jednoduše mimo kategorie.

more info   ECM player


CYMINOLOGY – SABURI
ECM2164     602527538914

Cymin Samawatie: hlas, Benedikt Jahnel: klavír, Ralf Schwarz: kontrabas, Ketan Bhatti: bicí nástroje

Ojedinělý berlínský soubor vedený charismatickou německo-íránskou zpěvačkou Cymin Samawatie je možná jedinou západní kapelou hrající jazzové balady s texty v perském jazyce "farsi". Na své předchozí album "As Ney"  zařadila Cymin klasické perské verše od Rumiho a také íránskou poezii 20.století. Na "Saburi" (v překladu "Trpělivost") vykresluje ve vlastních textech lásku a zranitelnost.

more info   ECM player


SCHUMANN, HOLLIGER – ALEXANDER LONQUICH
ECM New Series 2104     028947638261

Alexander Lonquich: klavír

"Robert Schumann je skladatel, který byl vždy v centru mých myšlenek" říká Heinz Holliger. Brilantní provedení Alexandera Lonquiche dokresluje hluboké propojení zvukových světů a imaginace dvou velkých skladatelů oddělených jeden a půl stoletím. V tomto pozoruhodném recitálu nabízí Lonquich své nové pohledy na první vydání (z roku 1838) známé Kreisleriany op. 16 a na Holligerův současný vztah k Schumannovi, jakýsi "rozhodný romaticismus" jeho klavírního cyklu "Partita" z roku 1999.

more info

Vybrané nahrávky ECM jsou nyní k dispozici také na audiofilských 180 gr LP.
Aktuální nabídka ke stažení.


starší novinky najdete v rubrice archiv menu Distribuce 2HP (vlevo)

© Studio Svengali, březen 2018
coded by rhaken.net