ARTA Records - 2HP Production - ARTA Music cz en

MICHAL ŽÁČEK - BEAUTIFUL DAY

DBUPM12 

 1. Sax With Me - featuring Dave Weckl (Boris Urbánek)
 2. Beautiful Day - featuring Tonya Graves (Boris Urbánek / Marketa Janska)
 3. Déjà vu (Boris Urbánek)
 4. Suddenly - featuring Vojtěch Dyk (Michal Žáček / Boris Urbánek / Jiří Krhut)
 5. Dos pelikanos (Boris Urbánek)
 6. Here We Go! - featuring Ashley Slater (Boris Urbánek / Jiří Krhut)
 7. Pompey (Rudy Horvat)
 8. Lullaby For You (Michal Žáček / Boris Urbánek)
 9. Little Monkeys (Michal Žáček / Boris Urbánek)
 10. Singl (Back To The City!) - featuring Vojtěch Dyk (Boris Urbánek / Radovan Šťastný)
 11. Beautiful Day II. (instrumental) (Boris Urbánek) (Boris Urbánek)
 12. Home (Boris Urbánek / Michal Žáček)

Michal Žáček: saxofony, flétna
Boris Urbánek: klávesové nástroje
Rudy Horvat: kytara
Martin Gašpar: baskytara
Marcel Buntaj: bicí nástroje

a hosté
Vojtěch Dyk, Tonya Graves: zpěv
Ashley Slater: trombón, zpěv
Dave Weckl: bicí nástroje

Michal Žáček, absolvent ostravské konzervatoře na flétnu, je stále výraznější osobností na naší hudební scéně. Dnes již vyzrálý multiinstrumentalista, který vedle svých „domovských“ nástrojů - sopránsaxofonu a flétny, hraje na všechny typy saxofonů - irskou flétnu, nebo na arménský lidový nástroj Duduk.
Od roku 1998 je kapelníkem vlastní jazzové kapely The Gizd Q, pravidelně vystupuje a nahrává s kapelami Boris Band Combination, TUTU, Rhythm Desperados nebo se slovenským zpěvákem Petrem Lipou. Je členem ostravského rozhlasového orchestru JORO. Díky své všestrannosti je vyhledávaným sólistou. Nahrává a koncertuje s celou řadou zpěváků a skupin, ať už to jsou - Jana Kirschner, Vašo Patejdl, No Name a v poslední době Richard Müller na Slovensku, Vlasta Redl, Buty, Jaromír Nohavica, Monika Bagárová nebo -123 minut v Čechách. Vystupoval s veličinami světového jazzu – baskytaristou Victorem Baileyem z někdejších Weather Report nebo perkusistou Mino Cinelu, dlouholetým spoluhráčem Milese Davise. V současnosti je hostem koncertního turné Vojtěcha Dyka s B Side Bandem.
Se svým dlouholetým spoluhráčem, pianistou, skladatelem, aranžérem a producentem Borisem Urbánkem natočili a v těchto dnech vydávají CD Michal Žáček – Beautiful Day. CD vznikalo v průběhu uplynulých pěti let, v přestávkách mezi profesními povinnostmi obou aktérů. Album tvoří převážně skladby z autorské dílny Borise Urbánka, ale i Michal Žáček přispěl několika chytlavými melodiemi.
Při výběru spoluhráčů na albu padla volba na kolegy z kapely TUTU – baskytaristu Martina Gašpara, bubeníka Marcela Buntaje ze Slovenska a ostravského kytaristu Rudyho Horvata. Klávesové nástroje a hudební produkci měl na starosti Boris Urbánek.
K pozoruhodné zvukové i žánrové pestrosti přispěli velkým dílem hosté, kteří jsou Michalovi hudebně i lidsky blízcí. Zpěváci Vojtěch Dyk, Tonya Graves, někdejší leader světoznámých Freak Power, anglický zpěvák a trombonista Ashley Slater nebo američan Dave Weckl, jeden z nejlepších bubeníků planety, mj.dlouholetý spoluhráč Chicka Corey nebo Mikea Sterna.
Vznikla kolekce 12 skladeb, v nichž se Michal Žáček prezentuje nejen jako skvělý sólista, ale i jako citlivý doprovazeč. Sopránsaxofon střídá s altsaxofonem nebo flétnou a v dechových sekcích, které si vesměs nahrál sám, hraje navíc na tenorsaxofon a barytonsaxofon.
CD Beautiful Day není zdaleka albem jazzovým, tak jako Michal Žáček není zdaleka „jen“ jazzovým saxofonistou. Vedle typicky pop-jazzových instrumentálních skladeb - Sax With Me, s fenomenálním Dave Wecklem, Dos Pelikanos, Dejavu nebo Pompey, kytaristy Rudyho Horvata, zazní hravá latina Little Monkeys nebo něžná ukolébavka Lullaby For You. V písničce Beautiful Day, která dala název celému albu, objevíme zcela novou, romantickou polohu Tonyi Graves. Vojtěch Dyk se představí jako excelentní zpěvák a vokalista McFerrinovského ražení v písni Suddenly, s textem Jiřího Krhuta, nebo také v popové cover verzi Písně Hraboše z animovaného filmu Báječná Show s názvem Singl - Back To The City, s vtipným textem Radovana Šťastného. Kapitolou samou o sobě je funková Here We Go!, s nenapodobitelným Ashley Slaterem, kde nechybí ani jeho legendární trombón. V pořadí poslední skladba Home-Yerishalayim shel zahav, ve které zazní také arménský lidový nástroj Duduk, dodává albu svým přesahem kamsi do World Music další rozměr.
CD Beautiful Day je velmi věrným obrazem Michala Žáčka. Spontánního, hravého, citlivého, intuitivního, pokorného, ale na výsost profesionálního, prostě takového, jak jej známe z mnoha koncertů.
CD Michal Žáček - Beautiful Day bude pokřtěno 12.12.2012 v ostravském Gongu na koncertě Vojtěcha Dyka s B Side Bandem.

© 2HP Production, leden 2018
coded by rhaken.net