Vítejte na eshopu ARTA Music cz en

PROSINEC LISTOPAD ŘÍJEN ZÁŘÍ SRPEN ČERVENEC ČERVEN KVĚTEN DUBEN BŘEZEN ÚNOR LEDEN 2012


UKOLÉBAVKA
Hudba židovských skladatelů 20. století
F10199     8595017419928

Gideon Klein, Erwin Schulhoff,
Paul Ben-Haim, Josef Bardanashvili

Aneta Majerová: klavír, Bronislava Tomanová: zpěv,
Roman Patočka: housle, Petr Nouzovský: violoncello

více informací


TORD GUSTAVSEN QUARTET – THE WELL
ECM2237     602527855968

Tore Brunborg: tenor saxofon; Tord Gustavsen: klavír; Mats Elertsen: kontrabas; Jarle Vespestad: bicí nástroje

Dva roky po Restored, Returned představuje toto seskupení na novém albu nové Tordovy skladby. Saxofon Tore Brunborga je zde důležitým hlasem, kombinujícím ve svých melodických linkách bluesovou zvukovost a severský "nářek". Jemný puls bicích Jarleho Vespestada a kontrabas Matse Eilertsena pak vkusně doprovází téměř až gospelovskou hru Gustavsenova klavíru.

more info   ECM player   video


TIM BERNE – SNAKEOIL
ECM2234     602527786544

Tim Berne: alt saxofon; Oscar Noriega: klarinet, basklarinet; Matt Mitchell: klavír; Ches Smith: bicí nástroje, perkuse

Po vydatné pomoci ECM nahrávkám Davida Torna a Michaela Formaneka přichází Tim Berne s prvním vlastním projektem. Snakeoil prezentuje fascinující ansámbl – "jakoby komorní soubor", jak tvrdí sám Berne.

more info   ECM player


SHEPPARD, BENITA, ROCHFORD – TRIO LIBERO
ECM2252     602527866307

Andy Sheppard: tenor a soprán saxofony; Michel Benita: kontrabas; Sebastian Rochford: bicí nástroje

Na druhém albu anglického saxofonisty Andyho Shepparda zní jeho nové volné lyrické trio. Michel Benita, v Alžíru narozený francouzský basista (jako své vzory uvádí Charlieho Hadena a Scotta LaFaro) hrál mj. s Archie Sheppem, Dewey Redmanem, Lee Konitzem a v ELB triu s Nguyênem Lê a Peterem Erskinem. Angličan Sebastian Rochford účinkuje také s kapelami Polar Bear a Acoustic Ladyland. Repertoár nahrávky zahrnuje originály od všech tří hudebníků plus skupinové improvizace a standard “I’m Always Chasing Rainbows.”

more info   ECM player


SOFIA GUBAIDULINA  – CANTICLE OF THE SUN
ECM New Series 2256     028947646624

Gidon Kremer: housle, Marta Sudraba: violoncello
Kremerata Baltica
Nicolas Altstaedt: violoncello, Andrei Pushkarev: perkuse,
Rihards Zaļupe: perkuse, Rostislav Krimer: celesta
Riga Chamber Choir Kamēr - řídí Māris Sirmais

Osmdesáté narozeniny Sofie Gubaiduliny s sebou v říjnu 2011 po celém světě přinesly mnoho tiskových ohlasů, oprávněně kladoucích důraz na jedinečnost jejího kompozičního přístupu. Ten je patrný také v obou těchto nahrávkách z Lockenhaus. Gidon Kremer je sólistou a Kremerata Baltica souborem premiérujícím The Lyre of Orpheus, skladbu věnované památce Gubaidulininy dceři. Snímek byl pořízen v roce 2006, měsíc po Kremerově prvním uvedení této skladby. Canticle of the Sun byla Gubaidulinou původně věnována Mstislavu Rostropovičovi při příležitosti jeho 70. narozenin v roce 1997. Na této nahrávce (2010) se však role velmi expresivního sólového partu ujal Nicolas Altstaedt, jeden z nejvšestrannějších violoncellistů své generace. A jedno zajímavé spojení při příležitosti vydání toho alba: Od letošního roku přebírá Altstaedt od Kremera vedení Festivalu komorní hudby v Lockenhaus.

more info   ECM player


MIKLÓS PERÉNYI  – BRITTEN, BACH, LIGETTI
ECM New Series 2152     028947641667

Benjamin Britten: Třetí suita op. 87 (1971)
Johann Sebastian Bach: Suita VI - D dur, BWV 1012
György Ligeti: Sonáta (1948/53)

Miklós Perényi: violoncello

Miklós Perényi hraje Brittenovy a Bachovy suity také díky hladkému historickému propojení. Britten totiž psal své cellové suity pro Rostropoviče, inspirován poslechem jeho hry suit Johanna Sebastiana Bacha. Album uzavírá Ligetiho sonáta z let 1948-1953, silné a výrazné dílo soudobého violoncellového repertoáru od skladatele, který sám hru na tento nástroj studoval. Nahrávka je Perényiho prvním sólovým recitálem u ECM a navazuje tak na brilantní provedení (samozřejmě ve spolupráci s Andrásem Schiffem) kompletu skladeb pro klavír a violoncello od Ludwiga van Beethovena.

more info   ECM player


DÉNES VARJÓN – PERCIPITANDO
ECM New Series 2247     028947645856

Alban Berg: Sonáta op. 1
Leoš Janáček: V mlhách
Franz Liszt: Sonáta h moll

Dénes Várjon: klavír

Po důležitém interpretačním přispění k Romancendres  Heinze Holligera a po ceněných provedeních Schumannových houslových sonát (spolu s Carolin Widmann) je toto CD na New Series první sólovou nahrávkou maďarského klavíristy Dénese Várjona. Je to recitál, který posluchače upoutá od prvního okamžiku – začíná temným, napínavým jazykem klavírní sonáty Albana Berga v Schoenbergovském duchu, pokračuje v mlžné náladě Janáčkovy impresionistické, u nás dobře známé skladby a končí abstraktní formou Lisztovy obrovské a nesmírně vlivné sonáty h moll.

more info   ECM player


FRANZ SCHUBERT – FANTASIE, RONDO, SONATE
ECM New Series 2223     028947645467

Fantasie C dur / Rondo h moll / Sonáta A dur

Carolin Widmann: housle
Alexander Lonquich: klavír

Carolin Widmann, která sklidila mnoho chvály a cen za obě dvě své stávající ECM nahrávky – Schumannovy houslové sonáty a recitál Phantasy of Spring (Feldman, Zimmermann, Schoenberg, Xenakis), se nyní věnuje Schubertovi. Widmann a Alexander Lonquich (jehož vlastní New Series CD s hudbou Schumanna a Holligera bylo u kritiky také velmi úspěšné) spolu hrají fantasii (1827), sonátu (1817) a rondo (1826), které jako jediné z těchto děl vyšlo tiskem ještě za Schubertova života.

more info   ECM player   video

Vybrané nahrávky ECM jsou k dispozici také na LP, resp. na audiofilských 180 gr LP.
Kompletní LP nabídka ke stažení.


starší novinky najdete v rubrice archiv menu Distribuce 2HP (vlevo)

© Studio Svengali, září 2020
coded by rhaken.net