Vítejte na eshopu ARTA Music cz en

PROSINEC LISTOPAD ŘÍJEN ZÁŘÍ SRPEN ČERVENEC ČERVEN KVĚTEN DUBEN BŘEZEN ÚNOR LEDEN 2014 / 2013DVD 
Blu-ray
 


CHARLES LLOYD – ARROWS INTO INFINITY
ECM 5052 DVD       602537806492    
ECM 5052 Blu-ray   602537806508     

Film Dorothy Darrové a Jeffery Morseho zaznamenává oblouk stále se rozvíjejícího se života improvizátora, cestujícího časem svými paměťmi, archivními záběry a hudbou, spoustou hudby. Příběh Charlese Lloyda, který protíná důležité momenty v historii jazzu je výjimečný. Lloyd vyrůstal v Memphisu (Tennessee), kde měl časný kontakt jak s jazzovou tradicí a tak syrovým hlasem blues. V mladistvém věku Lloyd vyrazil na cestu s Howlin' Wolfem (americký bluesový kytarista, zpěvák, hráč na foukací harmoniku a hudební skladatel, v roce 1980 byl jako jeden z prvních uveden do Blues Hall of Fame a v roce 1991 do Rock and Roll Hall of Fame). Spřátelil se s Ornettem Colemanem, Donem Cherrym a Billy Higginsem v době, kdy se "překreslovaly plány" pro hudební svobodu, a nahradil Erica Dolphyho v kapele Chico Hamiltona. Brzy si budoval reputaci jako výjimečný saxofonista a skladatel nápadně origináních melodií. Jeho vlastní soubory spojily některé z nejzajímavějších hráčů té doby, jeho kvarteto pozdních šedesátých s Keith Jarrettem a Jack DeJohnettem mělo dopad na mnoha úrovních. Lloyd pak hrál s Hendrixem a Janis Joplinovou, absolvoval úspěšná turné po evropských festivalech, včetně "legendárního vpádu" do Sovětského svazu a prodal milion kopií svého alba Forest Flower. Poté však Charles Lloyd ustoupil ze středu pozornosti a raději hrál na flétnu v horských lesích Big Sur. Na veřejnost se vrátil po téměř 20 letech ve společnosti klavíristy Michela Petruccianiho. ECM nahrávka Fish Out Of Water z roku 1989, s Bobo Stensonem, Palle Danielssonem a Jonem Christensenem signalizovala nový začátek. Od té doby Lloyd vedl několik vynikajících kapel, včetně nedávného kvarteta s Jasonem Moranem, Reubenem Rogersem a Ericem Harlandem a Sangam tria s Harlandem a Zakirem Hussainem. Všichni tito hudebníci přispěli do tohoto pozoruhodného dokumentu o Charlesu Lloydovi stejně jako Herbie Hancock, Ornette Coleman, Robbie Robertson, Jack DeJohnette, Don Was, John Densmore, Jim Keltner, Geri Allen, Larry Grenadier, Alicia Hall Moran, Stanley Crouch, Manfred Eicher, Michael Cuscuna, Arthur Monroe a Ayuko Babu.

more info   video-trailer


CD

KAREN MANTLER – BUSINESS IS BAD
XtraWATT 14     602537686803     CD

Karen Mantler: zpěv, foukací harmonika, klavír
Doug Wieselman: kytara, basklarinet 
Kato Hideki: baskytara

"Obchod je špatný," přiznává Karen Mantler a mnozí v hudebním světě budou sympatizovat. Téměř 20 let uplynulo od Karenina posledního alba na labelu XtraWatt (Farewell). V mezidobí byla umělkyní firmy Virgin se svým diskem Pet Project, objevila se na několika nahrávkách svých rodičů – Michaela Mantlera (School of Understanding) a Carly Bley (Carla Bleyové (The Carla Bley Big Band Goes To Church, Looking for America, Appearing Nightly), byla členem Golden Palaminos, účastnila různých dalších projektů (pocta Disneyovi či Nino Rotovi), hrála na akordeon na ulici, dávala lekce hry na harmoniku a servírovala kávu v SoHo. 
Boj o udržení vlastních projektů možná posílil vlastní "značku" jejích náladových písní. Sněhové bouře, sopky, právníci a sbírky účtů konají svou práci temného útlumu autorčiny nálady v těchto písních, nicméně její vokální podání zůstává stoické a nonšalantní. Doug Wieselman (z Anthony & the Johnsons, Lounge Lizards a Kamikaze Ground Crew) a Kato Hideki (jehož mnohé úspěchy zahrnují Death Ambient či projekty Johna Zorna) v tom Karen po celou dobu jemně a vláčně podporují.

more info   

 


starší novinky najdete v rubrice archiv menu Distribuce 2HP (vlevo)
© Studio Svengali, srpen 2020
coded by rhaken.net