Vítejte na eshopu ARTA Music cz en

ADAM TVRDÝ TRIO
Doublewell


F10193    [8595017419324]     vyšlo 3/2012     recenze

play all Doublewell - Adam Tvrdý Trio 55:30
1.
Surround Change 5:29
2.
Another Blues 6:26
3.
When I Look at You 7:05
4.
Accompanied Solitary 5:37
5.
The Rain 5:04
6.
Early Sunset 6:05
7.
Emotion Capture 5:04
8.
Doublewell 8:49
9.
On the Last Date 5:49

  Autorem všech skladeb je Adam Tvrdý

Adam Tvrdý – elektrické a akustické kytary, looper
Tomáš Baroš – kontrabas / Martin Novák – bicí nástroje
Petr Dvorský – kontrabas / Jan Linhart – bicí nástroje

Adam Tvrdý je kytarista a skladatel s expresivním multižánrovým projevem. Ve svých interpretacích a improvizacích sleduje hlavně vlastní tvůrčí myšlenky a zároveň respektuje tradice a slovník daného hudebního stylu. Na kytaru hraje od šesti let, později se učí hrát i na baskytaru a bicí nástroje. Od dětství je ovlivněn blues a klasickým rockem, převážně kytaristy: Jimi Hendrix, Jimmy Page, Eric Clapton. Později objevuje hudbu Milese Davise a začíná se plně soustředit na Jazz, kde se mu silnými vlivy stávají kytaristé: Pat Metheny, George Benson, John Scofield a další.
     Adamovu vlastní tvorbu lze označit jako soudobý nebo moderní jazz, přičemž jsou v ní slyšet prvky stylů, kterými je nejvíce ovlivněn (blues, klasický rock, moderní a klasický jazz, latinská hudba, klasická hudba).   

Narozen v roce 1976 v Liberci; žije v Praze od roku 1997. Absolvoval letní jazzovou dílnu Bostonské College of Music v r. 1997. Studoval hudbu na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Získal cenu nejlepšího sólisty na letní jazzové dílně Karla Velebného v roce 1995. Profesionální kytarista a učitel hudby od roku 1998.
     V letech 2001-2005 Adam Tvrdý působil v USA a také na newyorské jazzové scéně. Během pobytu v New Yorku spolupracoval s vynikajícími hudebníky jako jsou např.: basisté Essiet Essiet, Jason Fraticelli, David Phillips, pianisté John Serry, Joe Ashlar (piano a hammond organ), bubeník Tony Moreno, zpěvačka Kendra Shank a další. V České Republice hraje s předními jazzovými hudebníky, např.: Tomáš Baroš, Petr Dvorský, František Uhlíř, Antonín Gondolán, Jiří Stivín, Jan Linhart, Jiří Slavíček, Svatopluk Košvanec, Štěpán Markovič, Ondřej Štveráček, Rostislav Fraš a další. Adam vyučuje kytaru a hudební teorii v češtině a angličtině na International School of Music and Fine Arts Prague (ISMFA) a také soukromě.

www.adamtvrdy.com

RECENZE

"Kytara Adama Tvrdého nasála muzikantovu intenzivní životní i hudební zkušenost" z recenze Lubomíra Doružky na IDNES.CZ

Produkce Arty má na mladé kytaristy dobrý čich: debutovali u ní David Dorůžka na albu Karla Růžičky Jr., v úloze kapelníka Roman Pokorný a teď Adam Tvrdý. Určitá propojenost těchto debutů je v muzikální zakořeněnosti všech tří v tradici nejlepších kytaristů moderního jazzu. A to přesto, že vzhledem ke svému věku si nutně museli zažít hudbu nejslavnějších rockových kytaristů šedesátých let. Poté, co Adama Tvrdého pro jazz definitivně získala hudba Milese Davise, stali se mu inspirací kytaristé druhé jazzrockové generace, Pat Metheny, stylově uvolněnější Davisův odchovanec John Scofield a z blues a soul jazzu vyrostlý George Benson. A zdá se, že právě k Bensonově přítulné melodičnosti a rytmičnosti mají Tvrdého skladby blízko, jak svou hudbu představuje hned v úvodní Surround Change. Také v ní naznačí, že bude střídat zvuk akustické a elektrické kytary, bude-li mít pocit, že je to účelné k vyjádření zvukem. Ani náznak nějakého klišé nenajdete v Another Blues, což se u této základní formy citové podstaty veškerého jazzu snadno stává – a je to bráno jako patřičné. Výborná skladba! Každého dobrého kytaristu láká nálada klasické kytarové hudby vycházející z latinskoamerické hudební atmosféry. Opět v krásně znějícím provedení to předvede Adam Tvrdý v zamilovaně znějící When I Look At You nebo Accompanied Solitary. Náladu mu svým sólem utvrdí v prvém případě Barošova basa, ve druhém Dvorského. The Rain začíná „kapkami na plech parapetu“, skladba po většinou působí náladou skutečně jako vyhlídka z okna do deště, leč v půli svého času ji, ač hráno akusticky, rozbouří „bluesrockující“ sólo kytary. Na své si v závěru opět přijde kontrabas Petra Dvorského. Early Sunset je svižná skladba začínající v bopovém stylu a končící zcela impresionisticky. Také tato skladba poukazuje na Tvrdého zamýšlení nad vývojem hudby uvnitř skladby, nad aranžováním. Tvrdého trio na albu má dvě obsazení. V pěti skladbách s ním hrají kontrabasista Tomáš Baroš a bubeník Martin Novák, ve čtyřech skladbách rytmiku tvoří Petr Dvorský na kontrabas a Jan Linhart na bicí nástroje. Album je autorské a po této stránce nadprůměrně zdařilé. Adam Tvrdý je dnes už zkušený hráč, kterého lze slyšet i ve švýcarských kapelách March15 a Adam Taubitz Band, v triu kontrabasisty Františka Uhlíře, v kvartetu klavíristy Jakuba Zomera, byl také členem Českého národního symfonického orchestru v projektech Ennio Morricone in Prague a The Beatles Night.

Vladimír Kouřil, pro UNI magazín 2012/5

© Studio Svengali, červenec 2024
coded by rhaken.net