CODEX SPECIÁLNÍK – Polyphony in Prague around 1500
Cappella Mariana
KTC1571 [8711801015712] vydáno 2016
Cappella Mariana, umělecký vedoucí Vojtěch Semerád
1. Pane Bože buď při nás - Anonymous 04:08
2. Muteta kokodáč vel ut re mi fa et converso - Bartholomeus Frank 04:38
3. Náš milý svatý Václave - Anonymous 04:14
4. Kyrie fons bonitatis - Anonymous 01:56
5. Gloria Amore dei nezpiwayte ho, prziliss jest lahodne a melodizke - Anonymous 02:25
6. Credo Chargé de deul - Heinrich Isaac 09:02
7. Chorus iste 02:55
8. Sanctus kličkovo - Flemmik 07:13
9. Miserere nostri Domine - Anonymous 04:43
10. Miserator - Heinrich Finck 03:43
11. Discubuit Jesus - Anonymous 05:44
12. Advocata libera - Johannes Tourout 01:39
13. Benedicta semper sancta - Anonymous 10:00
Rukopisná sbírka vícehlasých skladeb známá pod názvem Codex Speciálník vznikala v Praze v posledních dvou desetiletích 15. století a představuje dnes jeden z nejdůležitějších hudebních pramenů pocházejících z pozdně středověkých Čech. Jeho obsah se váže převážně k mešní liturgii utrakvistické církve. V prameni nacházíme též skladby duchovní neliturgické, stejně jako repertoár určený pro instrumentální provozování. Cappella Mariana představuje program sestavený z vybraných skladeb, které z větší části dosud stály stranou zájmu interpretů. Výběr ukazuje rozmanité a často i překvapivé podoby franko-vlámské polyfonie 15. století, vedle skladeb pocházejících ze západní Evropy nebo Itálie tvorbu středoevropských autorů a rovněž osobité kompozice neznámých domácích hudebníků.
Cappella Mariana je komorní vokální soubor, který se specializuje na interpretaci středověkého vícehlasu, renesanční polyfonie a vokálních děl raného baroka. Vystoupení ansámblu se setkala s nadšeným přijetím publika, kritika cení především expresivitu projevu a citlivý přístup k práci s textem. Cappella Mariana vznikla v roce 2008 a jako jeden z mála domácích vokálních souborů se zaměřuje na uvádění pozapomenutých děl vrcholné vokální polyfonie z oblasti italské, vlámské či anglické renesance. Umělecky zastřešuje koncertní cyklus s názvem Postní pátky, navazující na tradici hudebních představení u křižovníků u Karlova mostu.
Členy souboru jsou mezinárodně renomovaní pěvci, kteří pravidelně spolupracují se souborem Collegium Marianum a vystupují na prestižních evropských festivalech (např. Festival de Sablé, Festival Baroque de Pontoise, Tage Alter Musik Regensburg, Bachfest Leipzig, Mozartfest, Pražské jaro, Mitte Europa či Bolzano Festival Bozen). Dále se věnují interpretaci barokní a předromantické hudby a účinkují na českých a zahraničních pódiích se soubory jako Bach Collegium Japan, Collegium Vocale Gent, Tiburtina Ensemble, Collegium 1704 a Doulce Memoire. V prosinci 2012 ansámbl vydal svou profilovou nahrávku pod názvem Sacrum et Profanum.
Ansámbl působí pod uměleckým vedením Vojtěcha Semeráda, který po ukončení studií na Univerzitě Karlově v Praze a Conservatoire national supérieur v Paříži pokračuje na papežském institutu Musica Sacra v Římě a dále si prohlubuje studium od gregoriánského chorálu až po renesanční polyfonii.
Další nahrávka vokálního souboru Cappella Mariana: